Historie Irského Máje

Pátý ročník Irského Máje 1. - 3. 5. 2015

Fotogalerie

Pátý ročník festivalu Irský Máj/Irish May opět zaštítila taneční skupina Aisling ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Oproti dřívějším ročníkům jsme do programu nezařadili koncert zahraniční hudební kapely a místo toho paralelně s programem v Divadle v Celetné probíhaly semináře pod vedením světově známého a uznávaného tanečníka, choreografa a učitele přímo z Irska - Colina Dunna.

 • Festival zahájila jako každý rok taneční přehlídka Pod jednou střechou. Diváci vidět taneční umění skoro sta tanečníků za doprovodu melodií stříbrného plátna - tématem přehlídky byly Filmové melodie. Vystoupili tanečníci pražských tanečních skupin Aisling, Coiscéim, Čarodějky, Gall-Tír, inSpiral Dance Company, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól, přivítali jsme opět hosty z Moravy - tanečníky ze skupin Artuš (Hodonín) a Níl Na Lá (Brno). Své taneční umění předvedli i sólisté (Jan Klášterka, Tereza Bachová, Markéta Utišilová, Bára Kobzová a Marek Chytra).

 • Co by to bylo za Irský Máj bez trochy toho tvoření a odpočívání? Na Májových dílnách si zájemci mohli vytvořit originální oděvní doplněk – brož ve tvaru ovečky či trojlístku z filcu.

 • Tanec na konci léta si zatančil divadelní soubor Inkantatem - představil hru současného irského autora Briana Friela, která nabízí pohled do života jedné malé irské vesničky stojící stranou převratných změn, jež otřásají předválečnou Evropou roku 1936.

 • Nedělní ráno patří tradičně odpočinku a rozjímání. V roce 2015 jsme se toho dočkali ve společnosti knihy Franka McCourta Andělin popel. Obecně prospěšná společnost Bez Rozdílu pro diváky opět připravila Snídaní s irskými autory - literární čtení, které připravila ve spolupráci se společností Prosaz, společností pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením. Diváky čekalo příjemné prostředí, dobrá snídaně, jemný zvuk harfy Seana Barryho a krásný sean nós zpěv v podání Marie Haklové, Marie Luisy Stiborové a Markéty Utišilové.

 • Festival zakončila interaktivní pohádka v podání Magdaleny Hniličkové a Michaely Váňové z Divadla Dagmar. Přítomné děti (a jejich dospělý doprovod) dostaly odpovědi na otázky, zda se dá moře přejít po kamenech či může-li obr porazit skřítka ve hře na schovávanou – pohádka Jak obři přišli do Irska aneb Cesta tam a zase zpátky.

 • Paralelně s programem v Divadle v Celetné probíhala série tanečních seminářů se světově proslulým tanečníkem Colinem Dunnem, který je českému divákovi znám především díky svému účinkování v show Riverdance a Dancing on Dangerous Ground. Vůbec poprvé měli tanečníci možnost navštívit jeho semináře v České republice a naučit se něčemu od této žijící legendy irského tance.

 • Pátý ročník festivalu Irský Máj/Irish May 215 tradičně podpořila svou záštitou Její Excelence paní Alison Kelly, velvyslankyně Irska v České republice. Festival byl podpořen Hlavním městem Praha.
Festival Irský Máj/Iris May 215 v Divadle v Celetné provázela také výstava skvělé ilustrátorky a zároveň harfistky – Jany Šouflové.


www.irsky-maj.cz

Čtvrtý ročník Irského Máje 2. - 4. 5. 2014

Fotogalerie
Trailer IM 2014
Ohlédnutí za 4. ročníkem

 • Tradičně zahájíme festival taneční přehlídkou Pod jednou střechou, během které na vás tanečníci nechají působit účinky Barevného spektra, jež se stalo letošním tématem představení.Vedle osmi pražských "domácích" skupin (Aisling, Coiscéim, Čarodějky, Gall-Tír, inSpiral Dance Company, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól) se na jevišti představí i "hosté" v podobě skupin Artuš (Hodonín) a Níl Na Lá (Brno). Barevné překvapení pro vás chystá i velmi vydařená pětice sólistů (Andrej Mikulka, Jan Klášterka, Tereza Bachová, Tereza Bernardová a Markéta Utišilová).

 • Odpočinout si a načerpat sílu budete moci na Májových dílnách, které zahrnují celkem tři korálkovací a drátkovací semináře pro děti i dospělé. Těšit se na vás bude Monika, Terka a Maruška se spoustou nápadů na tvoření z korálků a drátků.

 • Na Osiřelý západ vás pozvou čtyři mladí herci - GigaHertzi. Drsně a dojemně představí jedno z děl slavného irského spisovatele Martina McDonagha o znesvářených bratrech, o knězi s vyšší dávkou promile, než by se slušelo a o dívce s kapsami plnými kořalek.

 • Zlatým hřebem festivalu budou tentokráte tančící hudebníci ze skupiny The Outside Track. Těchto pět mladých vítězů soutěže o nejlepší hudební skupinu internetového rádia a televize Live Ireland a TIR Irish Music Award spojuje nejen láska k hudbě, ale také k tanci – máme se tedy opravdu na co těšit.Po koncertě následuje neformální session, proto berte své nástroje a taneční botky s sebou!

 • Nedělní ráno po protančené noci potěší svojí pohádkovou náladou. Obecně prospěšná společnost Bez rozdílu vás opět pohostí Snídaní s irskými autory, literárním čtením s dětmi a jejich prarodiči. Letos posnídáme nad knížkou Příběhy skřítků leprikónů od autorky Bairbre McCarthy.

 • Festival zakončíme taneční a akrobatickou show v podání tanečníků Rinceorí. 7 Reasons to Dance neboli 7 důvodů k tanci je jistě dostatečný počet k tomu, aby si každý z diváků vybral právě ten svůj :-)

 • Od pátku do neděle bude ve foyer divadla probíhat výstava spisovatelky a ilustrátorky Terezy Janišové. Těšit se můžete na pásmo děl s názvem Fantazie v tužce. Díla budou samozřejmě během celého festivalu k zakoupení.

Čtvrtý ročník festivalu Irský Máj / Irish May tradičně podpoří svou záštitou Její Excelence paní Alison Kelly, velvyslankyně Irska v České republice.

Festival Irský Máj / Irish May přislíbila opět podpořit irská státní organizace Culture Ireland.


www.irsky-maj.cz

Irský Máj / Irish May potřetí 3. ­ 5. května 2013.

Fotogalerie
Ohlédnutí za 3. ročníkem

Třetí ročník festivalu pořádalo opět sdružení Aisling ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Program zahrnuldvě taneční a jedno divadelní představení, jedno literární čtení a jeden koncert.

 • Již tradičně zahájila festival taneční přehlídka Pod jednou střechou, tentokráte na téma"Čtyři živly". Divákům se představilo 7 pražských tanečních skupin (Aisling, Coiscéim, Čarodějky,Gall­Tír, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól) a 5 jednotlivců (Alice Vařechová, AndrejMikulka, Jana Karfusová, Markéta Utišilová a Tereza Loužecká Bachová). Představení doprovázelamluveným slovem Hanka Malaníková a na harfu hrála Célestine Doedens.Sobotní večer patřil tanečně­hudebnímu představení Impulses – Tanec, který má duši tanečního uskupení Dance in Pulse pod vedením Andreje Mikulky.

 • O divadelní složku festivalu se postaralo uskupení lidu doby železné Daoine Ceilte,které pro diváky připravilo poutavé zpracování keltských legend okořeněné dávkou bojového ascénického šermu – Legendy starých keltů.

 • Pod názvem Snídaně s irskými autory se uskutečnilo literární čtení se snídaní ahudebním doprovodem harfisty Seana Barryho. Tento projekt zaštítila obecně prospěšná společnostBez rozdílu a tématem první snídaně Irského Máje byla kniha Gulliverovy cesty spisovateleJohnatana Swifta.

 • Vyvrcholením a zároveň tečkou festivalu byl nezapomenutelný koncert irské hudebnískupiny The Rapparees. Skupina irských mladíků z Belfastu působí na hudební scéně již 9 let a jepravidelným hostem na předních hudebních a kulturních festivalech po celém Irsku. Koncertu sezúčastnila také velvyslankyně Irské republiky v ČR paní Alison Kelly spolu s hosty a zaměstnanciirského velvyslanectví.

Poprvé byl na program zařazen tvořivý workshop Seminář malování irských ornamentů, jehož sezúčastnilo neočekávaně mnoho šikovných dětí i dospělých. Pod vedením Anny Ward se tak naučili základníprincipy malování těchto ornamentů, které pak rovnou uplatnili v praxi při malování na trička či mikiny.

Třetí ročník festivalu Irský Máj / Irish May podpořila svou záštitou Její Excelence paní Alison Kelly,velvyslankyně Irska v České republice.

Festival Irský Máj / Irish May byl také podpořen Hlavním městem Praha a irskou státní organizací CultureIreland.


www.irsky-maj.cz

Irský Máj / Irish May podruhé 4. - 6. 5. 2012.

Fotogalerie
Trailer IM 2012
Ohlédnutí za 2. ročníkem

Druhý ročník festivalu byl již pořádán nově vzniklým sdružením a taneční skupinou Aisling, ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Na programu tohoto ročníku bylo jedno taneční, jedno divadelní a jedno hudební vystoupení.

 • Byla zachována tradice představení Pod jednou střechou, které tentokrát uvedlo 7 irských tanečních skupin (6 z Prahy, jedna z Pardubic) a 5 jednotlivců. Vystoupily taneční skupiny Aisling, Čarodějky, Gall-Tír, Luas Dancing School, Rinceoirí, Ryengle, Seamróg a jednotlivci Markéta Utišilová, Andrej Mikulka, Alice Vařechová a Tereza Loužecká Bachová ve stepovém battlu. Večer doplnila scénickým tancem Slávka Gajerová. Námětem večera byly noční můry a sny.

 • Organizační skupině se na druhém ročníku podařilo uvést vystoupení jedné z předních irských hudebních skupin – Beoga. Beoga byla v roce 2010 nominována na cenu Grammy v kategorii Best Contemporary World Music Album. Tato skupina koncertovala v Praze poprvé a jejich koncert byl velkým uměleckým zážitkem. Na hudební session, která následovala, se mohli čeští umělci setkat a zahrát si s jejími členy.

 • Divadlo bylo ve druhém ročníku festivalu zastoupeno inscenací Šťastný princ Oscara Wildea, kterou uvedla skupina studentů ZUŠ Klapkova pod vedením Inky Brendlové.

Atmosféru dokreslovala výstava fotografií s tématem irské mytologie (keltští bozi a bohyně). Zájemci z řad tanečníků se mohli zúčastnit dvou tanečních seminářů – první se věnoval opět starému irskému stylu sean nós, druhý příbuznému stylu tap dance.

Druhý ročník Irského máje byl pořádán pod záštitou velvyslankyně Irské republiky, paní Alison Kelly.


www.irsky-maj.cz

Irský Máj / Irish May poprvé 6. - 8. 5. 2011.

Fotogalerie
Trailer IM 2011

První ročník festivalu byl pořádán pod hlavičkou Coiscéim o.s. ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Jeho program se skládal z jednoho tanečního, dvou hudebních a třech divadelních představení:

 • O uvedení irského tance na festival Irský Máj se postaralo moderované představení Pod jednou střechou, kde se na podiu předvedlo 5 předních irských tanečních skupin a tři jednotlivci. Vystoupily taneční skupiny Coiscéim, Gall-Tír, Luas Dancing School, Rinceoirí a Seamróg a jednotlivci Markéta Utišilová, Tereza Loužecká Bachová a Alice Vařechová ve stepovém battlu. Námětem večera byly různé formy irského tance.)

 • V rámci festivalu bylo možné navštívit dva koncerty českých hudebníků – koncert skupiny Jauvajs, které tancem doprovodila taneční skupina Coiscéim, a koncert skupiny Shannon.

 • V divadelní nabídce festivalu byla inscenace v anglickém jazyce Twist it, Oliver! od Charlese Dickensna, kterou nastudovali členové Divadelní skupiny Báry Hančilové. Na programu bylo též tanečně divadelní představení Féile i gCorkadoragha na motivy povídek F. O´Briena, které stejně jako další činoherní představení Pan Polštář (M.McDonagh) zpracovala skupina mladých herců nezávislé studentské umělecké skupiny OLDStars, tancem doplnila taneční skupina Coiscéim.

 • Byl promítán irský film „Muž z Aranu“ – lahůdka pro náročného diváka.

Po dobu konání festivalu byla v prostorách divadla otevřena výstava fotografií přírodních irských scenérií. Zájemci o výuku irského tance se zúčastnili výukových seminářů, kde se naučili základy irských tanců ceilí, či si vyzkoušeli i starý styl irského tance – sean nós. Hudebníci se mohli setkat na dvou sessions v irských pubech Caffrey's a James Joyce a společně si zahrát.

Irský Máj

Colin Dunne Masterclasses

Pod jednou střechou, Večer taneční improvizace

Divadlo v Celetné