27.5. 2016

Festival Irský Máj 2016 za námi

Pátek 6. května 2016

O víkendu od 6. do 8 května 2016 se konal Irský Máj a celý májový tým byl samozřejmě u toho :D. Divadlo v Celetné se pro tento víkend naplnilo irskou atmosférou prostřednictvím zážitků, představení, rukodělných dílen a skvělé muziky

V pátek jsme festival zahájili tradiční taneční přehlídkou Pod jednou střechou jejíž letošním tématem byl Smaragdový ostrov, a to z jakéhokoli úhlu pohledu - chuť, historie, mytologie, současnost, minulost, literatura…
Zde své umění i vášeň předvedly taneční soubory Coiscéim, Čarodějky, Gall-Tír, inSpiral Dance company, Dance in Pulse, Níl Na Lá, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól a sóloví tanečníci Tereza Bernardová, Markéta Utišilová, Tereza Bachová a Radka Kudláčková. Celým večerem nás vtipně a zasvěceně provázela Hanka Malaníková, která se podílela i na dramaturgii celého večera.

Ihned po skončení „Střechy“ se konala ve foyer divadla první z Májových hudebních kaváren, na které tento večer hráli muzikanti Ondra Volčík, Tomáš a Verunka Perglerovi, Anka Šůrová a Adam Smaza. V této hudební kavárně zazněly písně od interpretů, jako jsou chicagská houslistka Liz Carroll, harmonikář Terryho 'Cuz' Teahana a flétnista Michaela McGoldricka z Manchesteru, 'Juniora' Crehana (hrabství Clare, Irsko).  Nechyběly ani jigy, které složil houslista Kevin Burke, londýnský rodák hrající ve Sligo stylu a člen slavných The Bothy Band.

V průběhu celého festivalu jste mohli ve foyer divadla vidět výstavu obrazů Jana Kupsy, která byla již tradičně umístěna ve foyer divadla v Celetné. Fotky se týkaly (jak jinak) Irska a byly opravdu krásné.

Sobota 7. května 2016

Sobotní den začínal v deset hodin Májovou dílnou, na které jsme se letos věnovali barvení hedvábných šátků a poté výrobě náušnic právě z těchto obarvených kousků. Seminář vedla Míša Štěpánková, lektorka výtvarných kroužků v jednom z pražských Domů dětí a mládeže.

Den pokračoval v pět hodin odpoledne Ochutnávkou irské whiskey, kterou v kavárně divadla prezentoval Václav Rout (vlastník klubu Whisky and Kilt club v Praze a odborník na whisku/key jakéhokoli druhu z jakéhokoli koutu světa). Vašek Rout je ve svém oboru skutečný odborník a k tomu výborný vypravěč, a tak ke každému vzorku vyprávěl jeho historii i současnost natolik vtipným způsobem, že na konci ochutnávky měli všichni účastníci spokojený úsměv na tváři. Není pochyb, že lahodný, zlatavý nápoj k tomu přispěl velkou měrou :) Tato ochutnávka zahajovala program nazvaný Večer irských gentlemanů, kdy jsme si po výtečné ochutnávce mohli oddechnout u další Májové hudební kavárny. Té se zhostili Ondra Volčík a Jan Banis. Zazněly melodie od muzikantů Tommy Peoples a Paddy Fahy. Hudební kavárna velmi příjemně naladila přítomné diváky na další nadcházející hudební zážitek, kterým byla kapela Fleadh. Kapela se skládá ze šesti muzikantů hrajících spíše irský folk a zpívané písničky, ale tak živě, pravdivě a s nadšením, že většina návštěvníků si poklepávala nohou nebo rukama a jen jen vyskočit. V druhé polovině koncertu se dokonce i tančilo na set reelů a dvou polek, které kapela zahrála pěkně od podlahy a občas přidala doprostřed skladby malé překvapení v podobě změny rytmu nebo tempa a tanečníci se museli chtě-nechtě přizpůsobit:)

Koncertem kapely tento Májový den skončil, ale všechny zájemce i Májový tým čekala neděle, která nabízela hlavně program pro rodiny s dětmi.

Neděle 8. května 2016

Nedělní den začínal v Divadle v Celetné opět v deset hodin ráno Májovým trojBOJem, který sestával z několika zábavných aktivit pro děti ve věku 4 – 18 let. Pro malé neposedy byla připravena výuka irských tanců, pro šikuly zase vyrábění oveček z papíru a vlny a pro všechny odvážlivce šifrovačka O poklad Divadla v Celetné. Nutno říci a přiznat, že i když tancování a „ovečkování“ děti moc bavilo, největší úspěch slavila připravená „bojovka“ s ukrytým pokladem. Děti nejdřív musely najít správný klíč k první indicii, která je zavedla o další kousek dál a pak zase o kousek dál až k samotnému pokladu. Nejzábavnější část pro děti bylo „nahánění“ šaška, který pobíhal po divadle a kromě vtípků a úšklebků měl pro děti i úkoly a rady, jak bojovku zvládnout. Tajemnější část šifrovačky se odehrávala v potemnělém hledišti, kde malí šifrující s pomocí svítilen hledali a objevovali tajná slova. Svou odvahu si děti otestovaly až na samotný konec hry, který spočíval v návštěvě ponuré jeskyně, v níž seděl fantom divadla a nehodlal dětem poklad vydat. S Šaškovou chytrou radou však každý odvážný dobrodruh fantoma přelstil a z jeskyně si odnášel svůj podíl z pokladu.
Nutno poznamenat, že šifrovačku si užívaly nejen děti, ale pouhým pozorováním i dospělí včetně nás. Tak trošku jsme si přáli šifrofačku projít s dětmi také J

Ve tři hodiny měli děti i jejich rodiče možnost shlédnout veselou a napínavou loutkovou pohádku Obr Finn v podání Divadla Krab. Hlavní roli hráli obři Finn, obr Angus a obryně Una a právě bez její chytré hlavy vše nakonec dobře dopadlo. Loutky byly vyrobeny v životní velikosti a po představení si je děti mohly přijít osahat a vyzkoušet.

Po skončení divadelního představení s obry pak byla v kavárně nachystána Jana Šouflová se svou irskou harfou. Její ztvárnění Májové hudební kavárny se tak líbilo, že přítomné děti tančily na všechny skladby, které Janička hrála, a ve foyer zavládla velmi uvolněná atmosféra. Na závěr hraní pak Jana přítomným zbylým posluchačům nabídla možnost vyzkoušení si harfy na „vlastní prsty“ a k tomu vyprávěla zajímavé příběhy spojené s historií této irské tradice, a tak se nakonec přítomní zájemci rozešli asi o třicet minut později, než bylo původně plánováno.

Následovala poslední Májová hudební kavárna, kterou rozezněl tentokrát irský buben bodhrán v podání Václava Ferebauera a houslí Ondřeje Volčíka.

Celý irský víkend zakončilo od sedmi hodin literární čtení knihy Drakula od J. B. Stokera, které bylo na pozvání spolku Bez Rozdílu prezentováno pracovníky z nadace Haima (spolek, jež na bázi dobrovolnosti sdružuje občany bez rozdílu věku, národnosti, víry či profese k aktivní pomoci dětem s onemocněním krvetvorby a dětem s onkologickým onemocněním, léčeným na Klinice dětské hematologie a onkologie FN Motol v Praze) a Míši Váňové, která diváky zábavnou formou „udržovala“ ve správné orientaci, kdo je jaká postava a kdy kam jela a koho potkala. Celému čtení předcházelo připravené občerstvení, a tak jsme si čtení užívali se skleničkou vína v ruce a dobrotami po ruce. Čtení bylo doplněno o nádherné taneční kousky v podání baletky Natálky Matyskové na hudbu z filmu Drákula z roku 1931 od režiséra Toda Browninga.

A tím celý Májový víkend a tento festival irské kultury pro letošní rok skončil. Věříme, že všichni návštěvníci si jej užili tak jako my a budou na něj ještě dlouho vzpomínat.

Májový tým 


10.5. 2016

Bylo to bezva :)

Májový Tým i se svými externisty stírá kapičky potu z čela a při tom se vrhá na vyúčtování, upravování fotek, stříhání videa a další "pomájové" aktivity.

Moc děkujeme všem šikovným hostům a účinkujícím, úžasným a trpělivým technikům, ochotným externistům a přátelům, kteří nás podporují pomocí i úsměvem.

Děkujeme všem divákům, kteří si přišli festival užít (a trefili do divadla i když jim maratonští organizátoři házeli klacky pod nohy).

Nyní nás čeká nelehké rozhodování, neboť festival, ač připravovaný s láskou, je přece jen tvor žravý a nemálo energie, času a zejména peněz končí nenávratně v jeho útrobách. Přichází otázka, co dál, jestli vůbec.

Avšak velmi brzy na našich stránkách i na facebooku uvidíte výběr z fotografií obětavých fotografů Michala Káry a Markéty Utišilové. Brzy budou k dostání také DVD se záznamem taneční přehlídky Pod jednou střechou.

Na závěr vyhlašujeme pátrání po majitelce hnědého plyšového koníka s modrou stužkou a bílou hvězdou na čela. Koníček obveseluje pokladní Divadla v Celetné, ale rád by se vrátil domů. Našli jsme jej v zákulisí divadla po nedělním dopoledním Májovém trojBOJi. 

Děkujeme vám za přízeň. Pokud máte na nás nějaký dotaz či připomínku, neváhejte nás kontaktovat buďto na marie@aisling.cz nebo na našem profilu na facebooku.

Májový Tým


4.4. 2016

Působivé fotografie letošní výstavy

Letos vyzdobíme interiér kavárny Divadla v Celetné fotografiemi novináře, cestovatele a fotografa Michala Kupsy. 

Fotografování se věnuje od roku 1985 a novinářské práci od roku 1998. Je členem Syndikátu novinářů České republiky. Publikuje a spolupracuje s mnoha fotografickými časopisy a institucemi, od kterých získal také řadu ocenění. Jeho povídání jste mohli slyšet v rozhlase a vidět v televizi v diskuzních pořadech. V pořadu Toulavá kamera jste mohli zhlédnout autorův pohled na Vltavské vyhlídky. Irsko navštívil Michal Kupsa společně s kamarády fotografy v říjnu 2013 a pořídil nádherné snímky irské krajiny, které si můžete prohlédnout na této výstavě a nechat se zlákat nádhernou a pohodovou atmosférou této země.

Už teď se na Májovou výstavu těšíme!


18.3. 2016

Zahájení prodeje vstupenek!

Drazí přátelé,

těšíme se víc a víc. Tuto neděli 20. 3. zahajuje Divadlo v Celetné předprodej vstupenek na měsíc květen, tedy i na veškerý program Irského Máje.

A abychom Vám počítání zjednodušili, zde je přehled vstupného a slevových akcí, které jsme pro Vás letos připravili.

Zlevněné vstupné na většinu představení platí pro studenty do 26 let a děti do 15 let, seniory nad 60 let a držitele průkazu TP a ZTP. Držitelé průkazů ZTP/P mají nárok na slevu i pro doprovod /1 osoba/, vozíčkáři s doprovodem /1 osoba/ mají vstup zdarma.

Čtyřlístek již někteří z Vás znají z předloňského ročníku. Týká se sobotního Koncertu kapely Fleadh a vhodný je pro skupinky dělitelné čtyřma :). V rámci akce Čtyřlístek tedy máte ke 3 zakoupeným vstupenkám nárok na čtvrtou ZDARMA.

Večer irských gentlemanů je zvýhodněné vstupné pro ty (pány i dámy), kteří si chtějí sobotní večer užít naplno. Za pouhých 800 Kč si koupíte vstup na Ochutnávku whisky klubu Whisky&Kilt a zároveň na Koncert kapely Fleadh (samostatně 350/400 Kč). Mezi ochutnávkou a koncertem můžete setrvat v kavárně Divadla v Celetné a užít si Májovou hudební kavárnu
Ochutnávku irských whiskey je možné zakoupit pouze v akčním balíčku Večer irských gentlemanů.
Z kapacitních důvodů je kapacita omezena na 30 osob. Nemeškejte.

Dárci krve, kteří v dubnu darují svou krev, mají zdarma vstup na literární čtení Večeře s irskými autory. Okopírovaný/naskenovaný/vyfocený doklad o darování krve posílejte na martina.bastova@bezrozdilu.cz, rezervujeme Vám lístky zdarma, vyzvednout si je budete moci na pokladně Divadla v Celetné do 14 dnů od doručení potvrzovacího e-mailu.

Představení Cena / sleva Akce
Pod jednou střechou VI.
- Smaragdový ostrov
280,- / 230,- ---
Májové dílny
- Hedvábné šperky
240,- ---
Ochutnávka whisky klubu
Whisky&Kilt Václava Routa
--- Večer irských gentlemanů 800,-
Koncert kapely FLEADH 400,- / 350,- Večer irských gentlemanů 800,-
Čtyřlístek 3+1 zdarma
Májový trojBOJ 50,- ---
Obr Finn 80,- / 50,- ---
Večeře s irskými autory
- B. Stoker: Dracula
100,- Dárci krve - vstup zdarma

 

Veškeré Májové hudební kavárny probíhající v kavárně Divadla v Celetné jsou zdarma. K dispozici budou desky pro tancechtivé stepaře.

Na našich stránkách stále pracujeme a informace průběžně doplňujeme. Sledujte nás tady i na facebooku.

Váš Májový Tým


5.3. 2016

Nespíme

Příprava ročníku 2016 je, ačkoliv se to nezdá, v plném proudu.

Program se plní, většinu informací již najdete na těchto stránkách. Těšit se můžete na spoustu novinek, budeme letos velmi "hudební" a zabrousíme i do světa irských whiskey. Své si v programu najdou i rodiny s dětmi, pro které připravujeme bohatou nabídku aktivit a vyžití. 

Ještě nevíme přesně kdy, ale zahájení prodeje vstupenek se blíží, sledujte nás tady nebo na facebooku.

Těšíme se, těšte se

Májový Tým


8.5. 2015

No a hotovo!

Členové Májového týmu již srovnávají euforii a nostalgii do únosné úrovně. Maruška s Maruškou hrabou se v účtech a už se nám formuje program na rok příští.
A že si asi troufneme na riskantní inovace, to Vám snad ani nemusíme psát.

Pomalu zaplňujeme galerii fotografiemi z uplynulého ročníku a tak trochu se těšíme krátké prázdniny.

DĚKUJEME VŠEM...
...hostům a účinkujícím za milou a mnohdy velmi profesionálně odvedenou práci!
...kamarádům, kteří nám v průběhu celého festivalu oddaně pomáhali s drobnostmi i náročnějšími úkoly!
...tanečníkům, kteří se zúčastnili Masterclasses a svou pílí a vystupováním vytvořili příjemnou atmosféru na seminářích!
...divákům, kteří neváhali ocenit snahu a výkony účinkujících a kteří nám sdělují své cenné dojmy a zážitky!
...Márovi, Zdendovi, Kubovi, Michalovi, Markétce a Péti - jste naše opora!
...kteří nás a Irský Máj máte rádi a podporujete nás svou přítomností, půjčováním, blogováním a úsměvy!

Rok uběhne jako voda a my už se moc těšíme na šestý ročník festivalu Irský Máj / Irish May.

Těšte se s námi!

Májový tým


1.5. 2015

POZOR! Změny v pražské MHD a uzavření částí města o Májovém víkendu!

Milí účastníci a návštěvníci Irského Máje,
rádi bychom Vás informovali o dočasných změnách v pražské MHD během Májového víkendu. Kvůli začátku MS v ledním hokeji a maratónskému běhu Volkswagen Maraton Praha chystá Dopravní podnik hl. m. Prahy omezení některých povrchových spojů a zároveň budou uzavřeny i části města. Posíleny budou naopak linky metra, proto prosíme, počítejte s těmito omezeními, dejte si větší časovou rezervu a k cestě do divadla či do tanečního sálu použijte raději metro.
V neděli 3.5. bude od 7:30 do 16:00 uzavřená ulice Celetná, do divadla vcházejte z ulice Štupartská!

Více informací: http://www.dpp.cz/omezeni-dopravy/zmeny-v-doprave-behem-konani-mistrovstvi-sveta-v-lednim-hokeji-2015/

http://www.dpp.cz/omezeni-dopravy/zmeny-v-doprave-behem-konani-vokswagen-maratonu-praha-2015/

http://www.runczech.com/cs/akce/volkswagen-maratonsky-vikend-2015/dopravni-informace/index.shtml

Pro usnadnění vyhledávání spojení využijte, prosím, stránky www.dpp.cz.

Májový Tým


21.4. 2015

Nová sekce "Májový tým"

Dali jsme hlavy dohromady a vytvořili novou sekci v menu Festival.

Zde se můžete dozvědět, kteří lidé se vlastně schovávají za názvem "Májový tým" a kolik dalších dobrých lidí se na festivalu podílí.
Odpovídáme na nejčastější otázky, které nám pokládáte a prozrazujeme něco z tajemství Májové kuchyně.

Čtěte zde

Májový tým


1.4. 2015

Tajuplný akvarel Jany Šouflové

Letošní výstava v prostorách kavárny Divadla v Celetné vás nadchne svou podmanivou magií, jež do svých děl vnáší mladá a talentovaná Jana Šouflová.
Je také autorkou krásné dryády, jež na vás shlíží z našeho letáku.

Jana Šouflová - ilustrátorka fantasy knih, harfenice, spisovatelka a webová designerka je výtvarným i hudebním samoukem a kromě umění ráda cestuje a miluje moře a plavbu na starých historických plachetnicích. Postupně se vypracovala až na jednu z nejznámějších českých fantasy ilustrátorek a vytvořila si vlastní svéráznou techniku negativního akvarelu na tmavém pozadí. 
Do dnešních dnů ilustrovala více  jak 70 knih a to navzdory faktu, že malování je pouze jejím koníčkem a věnuje se mu jen ve volném čase po práci. Kromě fantasy se specializuje na historickou a dobrodružnou literaturu a část jejích děl je silně ovlivněna východním uměním a zájmem o Čínu. Letos vydala knihu „Svitky z londýnského mostu“, historickou fantasy s detektivními prvky odehrávající se ve středověkém Londýně v roce 1306.

Výstavená díla si budete moci jako každý rok zakoupit a po skončení festivalu si odnést domů.

 

  • Jana Šouflová
  • Snidane
  • Snidane

17.2. 2015

No konečně!

S lehčím zpožděním oproti dřívějším ročníkům se hlásíme s lákadly na ten letošní!

Máme spuštěné nové webové stránky, které budeme průběžně dolaďovat a doplňovat o další informace. Pokud vám zde tedy nebude něco fungovat tak, jak by mělo, mějte chvíli strpení, prosím. Náš webmaster to dá jistě brzy do pořádku.

Naši skalní příznivci určitě tuší, že na programu bude opět taneční přehlídka Pod jednou střechou a třeba nějaký ten workshop či divadlo.
Je tomu skutečně tak a kromě "Střechy" připravujeme z tradičních bodů programu i Májové dílny Snídani s irskými autory. Dále vás čeká i divadlo, a to dokonce dvakrát - jedno pro velké a jedno pro malé (a velké s dítětem uvnitř).
Souběžně s programem v Divadle v Celetné (naším věrným spolupořadatelem) poběží v tanečním sále Karlínského Spektra perlička celého letošního programu - Colin Dunne Masterclass. Tento taneční workshop je určený pro irské tanečníky, kteří mají zájem prověřit a rozšířit své schopnosti pod dohledem světově proslulého tanečníka, choreografa a učitele Colina Dunnea. 

Letošní zřetelnou změnou v programu je bohužel absence koncertu irské kapely. Tato změna možná v mnohých z vás vyvolá otázku: "Proč?". Inu, v uplynulých třech letech jsme měli to štěstí hostit na festivalu skutečné mistry irské hudby přímo ze Smaragdového ostrova. Leč tyto úžasné koncerty vyčerpaly prostředky pořádajícího sdružení Aisling natolik, že letos již nebylo možné další koncert pokrýt a zároveň udržet dosud nízkou cenu vstupenek, která je uzpůsobená českým peněženkám.
Avšak neztrácíme naději a šetříme na šestý ročník, neboť hostování kapely v roce 2016 je již rozjednáno :).

A nakonec bychom vás rádi navnadili na novou chystanou sekci na těchto stránkách, ve které poodhalíme něco málo o členech Májového týmu a také zodpovíme pár otázek, se kterými se nás rok co rok obracíte.

Těšíme se, těšte se

Májový Tým

 


28.5. 2014

Čtyři Máje za námi, pátý klepe na dveře

Májový tým ještě zlehka oddechuje na první pomájové schůzce. Na programu máme zhodnocení uplynulých ročníků festivalu, počítání čísel v tabulkách, zpracování fotografií a videozáznamu. Mimoto se již však pouštíme do produkce pod názvem IM5 a jedeme dál.

Za letošní ročník patří velké díky účinkujícím, kteří s plným nasazením přicházeli do Divadla v Celetné, aby zde divákům zprostředkovali příjemný zážitek. Neméně vděčíme všem kamarádům technikům, kteří nám celou tu dobu pomáhali s přípravami i se samotným festivalem.
Děkujeme také irské státní organizaci Culture Ireland a hotelu Jurys Inn, bez jejichž podpory by byl festival ochuzen o koncert The Outside Track.
V neposlední řadě děkujeme také Její Excelenci paní Alison Kelly, velvyslankyni Irska v České republice za každoroční záštitu nad festivalem.
Největší díky věnujeme ovšem vám – divákům a příznivcům festivalu a to za vaši účast, fandění a příjemnou zpětnou vazbu.

V naší galerii brzy naleznete fotografie z letošního ročníku. Připravujeme také novou sekci na webu, ve které se dozvíte něco více o lidech v Májovém týmu a jejich práci na festivalu.

Máte-li jakékoliv dotazy, připomínky či jen milá slova, neváhejte nám je sdělit, a to buď na našem profilu na Facebooku nebo na adrese marie@aisling.cz. Kritika nás poučí, pochvala nás nastartuje.

Váš Májový tým


Irský Máj

Colin Dunne Masterclasses

Pod jednou střechou, Večer taneční improvizace

Divadlo v Celetné