Historie Irského Máje

Tak šel čas s Irským Májem

Sedmý ročník Irského Máje 5. - 7. 5. 2017

 

Po několika změnách v Májovém týmu a hlavně v zodpovědnosti za celý festival jsme se rozhodli sedmý ročník festivalu pojmout poněkud skromněji, ale o to více si dát záležet na jednotlivých částech programu. V roce 2017 se tak program festivalu Irský Máj omezil pouze na dva festivalové dny a tři hlavní body programu.

 

Pátek 5. 5. 2017

Představení, bez kterého už by snad Irský Máj ani nebyl Irským Májem, proběhlo tradičně v pátek večer. Jak jistě tušíte, jednalo se o sedmý ročník představení Pod jednou střechou. A protože s námi většina tanečních skupin tančí už začátku těchto představení, rozhodli jsme se předložit jim tentokrát opravdu těžké téma. Ve svých choreografiích měli tanečníci ztvárnit střípky z bohatého života a ještě bohatšího díla geniálního i skandálního dramatika, prozaika, básníka a esejisty irského původu Oscara Wildea. Tohoto záludného úkolu se zhostilo 9 tanečních skupin a 3 sólisté, večerem nás provedla Michaela Váňová.

Náročné téma ovšem tentokrát potvrdilo, že tanečníci a choreografové se neustále zlepšují - dle okamžitých ohlasů se představení Pod jednou střechou VII. - Dílo (a život) Oscara Wildea stalo zatím nejlepším za uplynulých sedm let.

 

Sobota 6. 5. 2017

Sobotní dopoledne bylo Divadlo v Celetné vyhrazené rodinám s dětmi. Proběhl totiž druhý ročník programu nazvaného Májový trojBOJ, jehož součástí byla pro tentokrát kreativní dílna, zapeklitá dobrodružná hra a loutkové divadelní představení Skřítci. Kreativní dílnu tentokrát připravila Michaela Záleská, autorka populárního blogu Hrajeme si jinak. A že opravdu bylo s čím s hrát. Děti si kromě malování a vybarvování mohly vyrobit svého vlastního irského skřítka v květináči, kterému doma po zalívání vyraší pěkná zelená kštice. Hlavně holčičky využily možnosti navléknout si pěkný náhrdelník z těstovin a papírových trojlístků a celé rodiny mohly strávit veselou chvilku v zeleném fotokoutku. Dobrodružná hra, na jejímž konci si děti vysloužily drobnou odměnu, byla plná záludných, ale i zábavných úkolů, jako je malování v písku nebo rtěnkou na zrcadlo. Nejoblíbenější částí hry však byl opět šašek-mluvící krabice, kterou ztvárnil Tomáš Jedlička, hlavní tvůrce celé hry. Loutkové divadelní představení využívající stínového divadla pobavilo děti i jejich rodiče. S představením Skřítci se tak návštěvníkům představilo divadelní seskupení Toy Machine. Po představení měli malí diváci příležitost si loutky pořádně prohlédnout a vyzkoušet si, jak to s tím stínem vlastně funguje.

 

A co se nakonec dělo v sobotu večer? Novinkou sedmého ročníku Irského Máje se stal Večer taneční improvizace - nový formát představení, které se tvořilo přímo na jevišti před očima diváků. Dvou až tří členné týmy tanečníků se ucházely o přízeň poroty i publika v krátkých tanečních sekvencích na diváky vylosované skladby. Na závěr večera byla vyhlášena cena poroty v podobě poukázky do obchodu Sansha Praha a cena diváků. Večerem nás provedla Hanka Malaníková - moderátorka a rozhodčí v jedné osobě, která se díky svým pohotovým reakcím postarala o velmi vtipný průběh celého večera a tanečníky dokázala dostat do té pravé improvizační nálady.

 
www.irsky-maj.cz

Šestý ročník Irského Máje 6. - 8. 5. 2016

 

Pátek 6. května 2016

O víkendu od 6. do 8 května 2016 se konal Irský Máj a celý májový tým byl samozřejmě u toho :D Divadlo v Celetné se pro tento víkend naplnilo irskou atmosférou prostřednictvím zážitků, představení, rukodělných dílen a skvělé muziky.

V pátek jsme festival zahájili tradiční taneční přehlídkou Pod jednou střechou, jejíž letošním tématem byl Smaragdový ostrov, a to z jakéhokoli úhlu pohledu - chuť, historie, mytologie, současnost, minulost, literatura…

Zde své umění i vášeň předvedly taneční soubory Coiscéim, Čarodějky, Gall-Tír, inSpiral Dance company, Dance in Pulse, Níl Na Lá, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól a sóloví tanečníci Tereza Bernardová, Markéta Utišilová, Tereza Bachová a Radka Kudláčková. Celým večerem nás vtipně a zasvěceně provázela Hanka Malaníková, která se podílela i na dramaturgii celého večera.

Ihned po skončení „Střechy“ se konala ve foyer divadla první z Májových hudebních kaváren, na které tento večer hráli muzikanti Ondra Volčík, Tomáš a Verunka Perglerovi, Anka Šůrová a Adam Smaza. V této hudební kavárně zazněly písně od interpretů, jako jsou chicagská houslistka Liz Carroll, harmonikář Terryho 'Cuz' Teahana a flétnista Michaela McGoldricka z Manchesteru, 'Juniora' Crehana (hrabství Clare, Irsko).  Nechyběly ani jigy, které složil houslista Kevin Burke, londýnský rodák hrající ve Sligo stylu a člen slavných The Bothy Band.

V průběhu celého festivalu jste mohli vidět výstavu obrazů Jana Kupsy, která byla již tradičně umístěna ve foyer divadla v Celetné. Fotky se týkaly (jak jinak) Irska a byly opravdu krásné.

Sobota 7. května 2016

Sobotní den začínal v deset hodin Májovou dílnou, na které jsme se letos věnovali barvení hedvábných šátků a poté výrobě náušnic z obarvených kousků hedvábí. Seminář vedla Míša Štěpánková, lektorka výtvarných kroužků v jednom z pražských Domů dětí a mládeže.

Den pokračoval v pět hodin odpoledne Ochutnávkou irské whiskey, kterou v kavárně divadla prezentoval Václav Rout (vlastník klubu Whisky and Kilt club v Praze a odborník na whisku/key jakéhokoli druhu z jakéhokoli koutu světa). Vašek Rout je ve svém oboru skutečný odborník a k tomu výborný vypravěč, a tak nám ke každému vzorku pověděl jeho historii i současnost natolik vtipným způsobem, že na konci ochutnávky měli všichni účastníci spokojený úsměv na tváři. Není pochyb, že lahodný, zlatavý nápoj k tomu přispěl velkou měrou :) Tato ochutnávka zahajovala program nazvaný Večer irských gentlemanů, kdy jsme si po výtečné ochutnávce mohli oddechnout u další Májové hudební kavárny. Té se zhostili Ondra Volčík a Jan Banis. Zazněly melodie od muzikantů Tommy Peoples a Paddy Fahy. Hudební kavárna velmi příjemně naladila přítomné diváky na nadcházející hudební zážitek, kterým byla kapela Fleadh. Kapela se skládá ze šesti muzikantů hrajících spíše irský folk a zpívané písničky, ale tak živě, pravdivě a s nadšením, že většina návštěvníků si poklepávala nohou nebo rukama a jen jen vyskočit. V druhé polovině koncertu se dokonce i tančilo na set reelů a dvou polek, které kapela zahrála pěkně od podlahy a občas přidala doprostřed skladby malé překvapení v podobě změny rytmu nebo tempa a tanečníci se museli chtě-nechtě přizpůsobit :)

Koncertem kapely tento Májový den skončil, ale všechny zájemce i Májový tým čekala neděle, která nabízela hlavně program pro rodiny s dětmi.

Neděle 8. května 2016

Nedělní den začínal v Divadle v Celetné opět v deset hodin ráno Májovým trojBOJem, který sestával z několika zábavných aktivit pro děti ve věku 4 – 18 let. Pro malé neposedy byla připravena výuka irských tanců, pro šikuly zase vyrábění oveček z papíru a vlny a pro všechny odvážlivce šifrovačka O poklad Divadla v Celetné. Nutno říci a přiznat, že i když tancování a „ovečkování“ děti moc bavilo, největší úspěch slavila připravená „bojovka“ s ukrytým pokladem. Děti nejdřív musely najít správný klíč k první indicii, která je zavedla o další kousek dál a pak zase o kousek dál až k samotnému pokladu. Nejzábavnější část pro děti bylo „nahánění“ šaška, který pobíhal po divadle a kromě vtípků a úšklebků měl pro děti i úkoly a rady, jak bojovku zvládnout. Tajemnější část šifrovačky se odehrávala v potemnělém hledišti, kde malí šifrující s pomocí svítilen hledali a objevovali tajná slova. Svou odvahu si děti otestovaly až na samotný konec hry, který spočíval v návštěvě ponuré jeskyně, v níž seděl fantom divadla a nehodlal dětem poklad vydat. S Šaškovou chytrou radou však každý odvážný dobrodruh fantoma přelstil a z jeskyně si odnášel svůj podíl z pokladu.

Nutno poznamenat, že šifrovačku si užívaly nejen děti, ale pouhým pozorováním i dospělí včetně nás. Tak trošku jsme si přáli šifrofačku projít s dětmi také :)

Ve tři hodiny měli děti i jejich rodiče možnost shlédnout veselou a napínavou loutkovou pohádku Obr Finn v podání Divadla Krab. Hlavní roli hráli obři Finn, obr Angus a obryně Una a právě bez její chytré hlavy vše nakonec dobře dopadlo. Loutky byly vyrobeny v životní velikosti a po představení si je děti mohly přijít osahat a vyzkoušet.

Po skončení divadelního představení s obry pak byla v kavárně nachystána Jana Šouflová se svou irskou harfou. Její ztvárnění Májové hudební kavárny se tak líbilo, že přítomné děti tančily na všechny skladby, které Janička hrála, a ve foyer zavládla velmi uvolněná atmosféra. Na závěr hraní pak Jana přítomným zbylým posluchačům nabídla možnost vyzkoušení si harfy na „vlastní prsty“ a k tomu vyprávěla zajímavé příběhy spojené s historií této irské tradice, a tak se nakonec přítomní zájemci rozešli asi o třicet minut později, než bylo původně plánováno.

Následovala poslední Májová hudební kavárna, kterou rozezněl tentokrát irský buben bodhrán v podání Václava Ferebauera a houslí Ondřeje Volčíka.

Celý irský víkend zakončilo od sedmi hodin literární čtení knihy Drakula od J. B. Stokera, které bylo na pozvání spolku Bez Rozdílu prezentováno pracovníky z nadace Haima (spolek, jež na bázi dobrovolnosti sdružuje občany bez rozdílu věku, národnosti, víry či profese k aktivní pomoci dětem s onemocněním krvetvorby a dětem s onkologickým onemocněním, léčeným na Klinice dětské hematologie a onkologie FN Motol v Praze) a Míši Váňové, která diváky zábavnou formou „udržovala“ ve správné orientaci, kdo je jaká postava a kdy kam jela a koho potkala. Celému čtení předcházelo připravené občerstvení, a tak jsme si čtení užívali se skleničkou vína v ruce a dobrotami po ruce. Čtení bylo doplněno o nádherné taneční kousky v podání baletky Natálky Matyskové na hudbu z filmu Drákula z roku 1931 od režiséra Toda Browninga.

 

 

 
www.irsky-maj.cz

Pátý ročník Irského Máje 1. - 3. 5. 2015

Fotogalerie

Pátý ročník festivalu Irský Máj/Irish May opět zaštítila taneční skupina Aisling ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Oproti dřívějším ročníkům jsme do programu nezařadili koncert zahraniční hudební kapely a místo toho paralelně s programem v Divadle v Celetné probíhaly semináře pod vedením světově známého a uznávaného tanečníka, choreografa a učitele přímo z Irska - Colina Dunna.

 • Festival zahájila jako každý rok taneční přehlídka Pod jednou střechou. Diváci vidět taneční umění skoro sta tanečníků za doprovodu melodií stříbrného plátna - tématem přehlídky byly Filmové melodie. Vystoupili tanečníci pražských tanečních skupin Aisling, Coiscéim, Čarodějky, Gall-Tír, inSpiral Dance Company, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól, přivítali jsme opět hosty z Moravy - tanečníky ze skupin Artuš (Hodonín) a Níl Na Lá (Brno). Své taneční umění předvedli i sólisté (Jan Klášterka, Tereza Bachová, Markéta Utišilová, Bára Kobzová a Marek Chytra).

 • Co by to bylo za Irský Máj bez trochy toho tvoření a odpočívání? Na Májových dílnách si zájemci mohli vytvořit originální oděvní doplněk – brož ve tvaru ovečky či trojlístku z filcu.

 • Tanec na konci léta si zatančil divadelní soubor Inkantatem - představil hru současného irského autora Briana Friela, která nabízí pohled do života jedné malé irské vesničky stojící stranou převratných změn, jež otřásají předválečnou Evropou roku 1936.

 • Nedělní ráno patří tradičně odpočinku a rozjímání. V roce 2015 jsme se toho dočkali ve společnosti knihy Franka McCourta Andělin popel. Obecně prospěšná společnost Bez Rozdílu pro diváky opět připravila Snídaní s irskými autory - literární čtení, které připravila ve spolupráci se společností Prosaz, společností pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením. Diváky čekalo příjemné prostředí, dobrá snídaně, jemný zvuk harfy Seana Barryho a krásný sean nós zpěv v podání Marie Haklové, Marie Luisy Stiborové a Markéty Utišilové.

 • Festival zakončila interaktivní pohádka v podání Magdaleny Hniličkové a Michaely Váňové z Divadla Dagmar. Přítomné děti (a jejich dospělý doprovod) dostaly odpovědi na otázky, zda se dá moře přejít po kamenech či může-li obr porazit skřítka ve hře na schovávanou – pohádka Jak obři přišli do Irska aneb Cesta tam a zase zpátky.

 • Paralelně s programem v Divadle v Celetné probíhala série tanečních seminářů se světově proslulým tanečníkem Colinem Dunnem, který je českému divákovi znám především díky svému účinkování v show Riverdance a Dancing on Dangerous Ground. Vůbec poprvé měli tanečníci možnost navštívit jeho semináře v České republice a naučit se něčemu od této žijící legendy irského tance.

 • Pátý ročník festivalu Irský Máj/Irish May 215 tradičně podpořila svou záštitou Její Excelence paní Alison Kelly, velvyslankyně Irska v České republice. Festival byl podpořen Hlavním městem Praha.
Festival Irský Máj/Iris May 215 v Divadle v Celetné provázela také výstava skvělé ilustrátorky a zároveň harfistky – Jany Šouflové.

 

 
www.irsky-maj.cz

Čtvrtý ročník Irského Máje 2. - 4. 5. 2014

Fotogalerie
Trailer IM 2014 
Ohlédnutí za 4. ročníkem

 

 • Tradičně zahájíme festival taneční přehlídkou Pod jednou střechou, během které na vás tanečníci nechají působit účinky Barevného spektra, jež se stalo letošním tématem představení.Vedle osmi pražských "domácích" skupin (Aisling, Coiscéim, Čarodějky, Gall-Tír, inSpiral Dance Company, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól) se na jevišti představí i "hosté" v podobě skupin Artuš (Hodonín) a Níl Na Lá (Brno). Barevné překvapení pro vás chystá i velmi vydařená pětice sólistů (Andrej Mikulka, Jan Klášterka, Tereza Bachová, Tereza Bernardová a Markéta Utišilová).

 • Odpočinout si a načerpat sílu budete moci na Májových dílnách, které zahrnují celkem tři korálkovací a drátkovací semináře pro děti i dospělé. Těšit se na vás bude Monika, Terka a Maruška se spoustou nápadů na tvoření z korálků a drátků.

 • Na Osiřelý západ vás pozvou čtyři mladí herci - GigaHertzi. Drsně a dojemně představí jedno z děl slavného irského spisovatele Martina McDonagha o znesvářených bratrech, o knězi s vyšší dávkou promile, než by se slušelo a o dívce s kapsami plnými kořalek.

 • Zlatým hřebem festivalu budou tentokráte tančící hudebníci ze skupiny The Outside Track. Těchto pět mladých vítězů soutěže o nejlepší hudební skupinu internetového rádia a televize Live Ireland a TIR Irish Music Award spojuje nejen láska k hudbě, ale také k tanci – máme se tedy opravdu na co těšit.Po koncertě následuje neformální session, proto berte své nástroje a taneční botky s sebou!

 • Nedělní ráno po protančené noci potěší svojí pohádkovou náladou. Obecně prospěšná společnost Bez rozdílu vás opět pohostí Snídaní s irskými autory, literárním čtením s dětmi a jejich prarodiči. Letos posnídáme nad knížkou Příběhy skřítků leprikónů od autorky Bairbre McCarthy.

 • Festival zakončíme taneční a akrobatickou show v podání tanečníků Rinceorí. 7 Reasons to Dance neboli 7 důvodů k tanci je jistě dostatečný počet k tomu, aby si každý z diváků vybral právě ten svůj :-)

 • Od pátku do neděle bude ve foyer divadla probíhat výstava spisovatelky a ilustrátorky Terezy Janišové. Těšit se můžete na pásmo děl s názvem Fantazie v tužce. Díla budou samozřejmě během celého festivalu k zakoupení.

 

Čtvrtý ročník festivalu Irský Máj / Irish May tradičně podpoří svou záštitou Její Excelence paní Alison Kelly, velvyslankyně Irska v České republice.

Festival Irský Máj / Irish May přislíbila opět podpořit irská státní organizace Culture Ireland.

 
www.irsky-maj.cz

Irský Máj / Irish May potřetí 3. ­ 5. května 2013.

Fotogalerie
Ohlédnutí za 3. ročníkem

Třetí ročník festivalu pořádalo opět sdružení Aisling ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Program zahrnuldvě taneční a jedno divadelní představení, jedno literární čtení a jeden koncert.

 • Již tradičně zahájila festival taneční přehlídka Pod jednou střechou, tentokráte na téma"Čtyři živly". Divákům se představilo 7 pražských tanečních skupin (Aisling, Coiscéim, Čarodějky,Gall­Tír, Luas Dancing School, Rinceoirí a Sona Sól) a 5 jednotlivců (Alice Vařechová, AndrejMikulka, Jana Karfusová, Markéta Utišilová a Tereza Loužecká Bachová). Představení doprovázelamluveným slovem Hanka Malaníková a na harfu hrála Célestine Doedens.Sobotní večer patřil tanečně­hudebnímu představení Impulses – Tanec, který má duši tanečního uskupení Dance in Pulse pod vedením Andreje Mikulky.

 • O divadelní složku festivalu se postaralo uskupení lidu doby železné Daoine Ceilte,které pro diváky připravilo poutavé zpracování keltských legend okořeněné dávkou bojového ascénického šermu – Legendy starých keltů.

 • Pod názvem Snídaně s irskými autory se uskutečnilo literární čtení se snídaní ahudebním doprovodem harfisty Seana Barryho. Tento projekt zaštítila obecně prospěšná společnostBez rozdílu a tématem první snídaně Irského Máje byla kniha Gulliverovy cesty spisovateleJohnatana Swifta.

 • Vyvrcholením a zároveň tečkou festivalu byl nezapomenutelný koncert irské hudebnískupiny The Rapparees. Skupina irských mladíků z Belfastu působí na hudební scéně již 9 let a jepravidelným hostem na předních hudebních a kulturních festivalech po celém Irsku. Koncertu sezúčastnila také velvyslankyně Irské republiky v ČR paní Alison Kelly spolu s hosty a zaměstnanciirského velvyslanectví.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Poprvé byl na program zařazen tvořivý workshop Seminář malování irských ornamentů, jehož sezúčastnilo neočekávaně mnoho šikovných dětí i dospělých. Pod vedením Anny Ward se tak naučili základníprincipy malování těchto ornamentů, které pak rovnou uplatnili v praxi při malování na trička či mikiny.

Třetí ročník festivalu Irský Máj / Irish May podpořila svou záštitou Její Excelence paní Alison Kelly,velvyslankyně Irska v České republice.

Festival Irský Máj / Irish May byl také podpořen Hlavním městem Praha a irskou státní organizací CultureIreland.

 
www.irsky-maj.cz

Irský Máj / Irish May podruhé 4. - 6. 5. 2012.

Fotogalerie
Trailer IM 2012
Ohlédnutí za 2. ročníkem

Druhý ročník festivalu byl již pořádán nově vzniklým sdružením a taneční skupinou Aisling, ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Na programu tohoto ročníku bylo jedno taneční, jedno divadelní a jedno hudební vystoupení.

 • Byla zachována tradice představení Pod jednou střechou, které tentokrát uvedlo 7 irských tanečních skupin (6 z Prahy, jedna z Pardubic) a 5 jednotlivců. Vystoupily taneční skupiny Aisling, Čarodějky, Gall-Tír, Luas Dancing School, Rinceoirí, Ryengle, Seamróg a jednotlivci Markéta Utišilová, Andrej Mikulka, Alice Vařechová a Tereza Loužecká Bachová ve stepovém battlu. Večer doplnila scénickým tancem Slávka Gajerová. Námětem večera byly noční můry a sny.

 • Organizační skupině se na druhém ročníku podařilo uvést vystoupení jedné z předních irských hudebních skupin – Beoga. Beoga byla v roce 2010 nominována na cenu Grammy v kategorii Best Contemporary World Music Album. Tato skupina koncertovala v Praze poprvé a jejich koncert byl velkým uměleckým zážitkem. Na hudební session, která následovala, se mohli čeští umělci setkat a zahrát si s jejími členy.

 • Divadlo bylo ve druhém ročníku festivalu zastoupeno inscenací Šťastný princ Oscara Wildea, kterou uvedla skupina studentů ZUŠ Klapkova pod vedením Inky Brendlové.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Atmosféru dokreslovala výstava fotografií s tématem irské mytologie (keltští bozi a bohyně). Zájemci z řad tanečníků se mohli zúčastnit dvou tanečních seminářů – první se věnoval opět starému irskému stylu sean nós, druhý příbuznému stylu tap dance.

Druhý ročník Irského máje byl pořádán pod záštitou velvyslankyně Irské republiky, paní Alison Kelly.

 
www.irsky-maj.cz

Irský Máj / Irish May poprvé 6. - 8. 5. 2011.

Fotogalerie 
Trailer IM 2011

První ročník festivalu byl pořádán pod hlavičkou Coiscéim o.s. ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Jeho program se skládal z jednoho tanečního, dvou hudebních a třech divadelních představení:

 • O uvedení irského tance na festival Irský Máj se postaralo moderované představení Pod jednou střechou, kde se na podiu předvedlo 5 předních irských tanečních skupin a tři jednotlivci. Vystoupily taneční skupiny Coiscéim, Gall-Tír, Luas Dancing School, Rinceoirí a Seamróg a jednotlivci Markéta Utišilová, Tereza Loužecká Bachová a Alice Vařechová ve stepovém battlu. Námětem večera byly různé formy irského tance.)

 • V rámci festivalu bylo možné navštívit dva koncerty českých hudebníků – koncert skupiny Jauvajs, které tancem doprovodila taneční skupina Coiscéim, a koncert skupiny Shannon.

 • V divadelní nabídce festivalu byla inscenace v anglickém jazyce Twist it, Oliver! od Charlese Dickensna, kterou nastudovali členové Divadelní skupiny Báry Hančilové. Na programu bylo též tanečně divadelní představení Féile i gCorkadoragha na motivy povídek F. O´Briena, které stejně jako další činoherní představení Pan Polštář(M.McDonagh) zpracovala skupina mladých herců nezávislé studentské umělecké skupiny OLDStars, tancem doplnila taneční skupina Coiscéim.

 • Byl promítán irský film „Muž z Aranu“ – lahůdka pro náročného diváka.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Po dobu konání festivalu byla v prostorách divadla otevřena výstava fotografií přírodních irských scenérií. Zájemci o výuku irského tance se zúčastnili výukových seminářů, kde se naučili základy irských tanců ceilí, či si vyzkoušeli i starý styl irského tance – sean nós. Hudebníci se mohli setkat na dvou sessions v irských pubech Caffrey's a James Joyce a společně si zahrát.