Májový tým

Kdo za tím stojí, leží a sedí?

Kdo stojí za festivalem Irský Máj/Irish May? Představujeme se!


Marie Haklová

Maruška roky tančila ve skupině Coiscéim. Po příchodu rodiny od irského tance utekla k mateřským povinnostem, ale zase se k irskému tanci vrací. V současné době je máma na plný úvazek a rozjíždí k tomu vlastní podnikání – vyrábí hračky a hry pro děti pod svou vlastní značkou Little Bears. Vedle tanečního světa ji láká a občas i pohlcuje svět literární a hudební. Maruška vede Májový tým a má na starosti taneční přehlídku Pod jednou střechou.


Marie Luisa Stiborová

Marie Luisa je zakladatelka celého festivalu – v její hlavě se v roce 2011, kdy pracovala v produkci Divadla v Celetné, zrodil nápad na uspořádání festivalu irské kultury v Praze. Po šesti ročnících předala Májové žezlo Marušce Haklové, avšak i nadále funguje jako člen Májového týmu. V současné době pracuje jako pedagožka ve speciální mateřské školce. Kromě irského tance se věnuje zpěvu a funkčnímu tréninku. V rámci příprav festivalu má na starost herní dopoledne pro děti, zajišťuje komunikaci s divadlem a plní úkoly v grafické tvorbě.


Martina Papoušková

Martina začínala v brněnské skupině Démáirt, kde poprvé přišla na chuť irskému tanci. Do Prahy se později přesunula jak za studiem, tak za novými tanečními příležitostmi - soutěží pod taneční školou inSpiral Dance Company a vystupuje s Dance in Pulse. Zároveň studuje obor Sociologie a sociální antropologie na Univerzitě Karlově, kde se nadchla především pro kvalitativní výzkumy. Ve zbývajícím volném čase se rekreačně věnuje dalším aktivitám - józe, cyklistice, plavání a různým dalším kreativním činnostem. Protože je v Májovém týmu teprve nováčkem, snaží se přiložit ruku k dílu tam, kde je potřeba.


Monika Horázná

Monika se do Májového týmu dostala se vznikem taneční skupiny Aisling, ve které mnoho let tančila. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy studuje doktorský program Vývojová a buněčná biologie, v laboratoři na Akademii věd se potom zabývá studiem rakoviny střeva. Ve volném čase ráda sportuje, poslední dobou si oblíbila zejména posilování s vlastní vahou a s kettlebell v dejvickém gymu Funkční trénink. Ve zbývajícím volném čase pak ráda vaří, peče sladké dobrůtky, vyrábí šperky z korálků a čte. V rámci Irského Máje se již tradičně postará o dostatek rozmanitého občerstvení pro tanečníky i další účastníky festivalu. V Májovém týmu má na starost korektury textů a jejich umístění na webové stránky, stará se o aktuality na facebookovém profilu a z letošního programu zařizuje Večer taneční improvizace.


Terka Zadražilová

Poté, co Terka protancovala spoustu let v tanečních skupinách Coisceim a následně Aisling, stala se v roce 2016 maminkou na plný úvazek. A aby se na té rodičovské „dovolené“ občas nezbláznila, odskakuje si, tak jako dříve, vymýšlet a organizovat některé části festivalu Irský Máj. Kromě toho se ještě občas stíhá věnovat ručním pracím, v současné době především šití různých oděvů a hraček pro své ratolesti, ke kterému zběhla od šití korálkových šperků a doplňků… Na Irském Máji se průběžně stará o Májový koutek, výstavy, dětský trojboj a workshopy, záleží co na ni daný rok zbude ;-)


Zuzana Hrubá

Zuzka je dlouholetou tanečnicí (a v současné době i členkou vedení) skupiny Coiscéim a právě irský tanec v ní probudil zájem o irskou a keltskou kulturu obecně. Ve volném čase, kterého moc nemá, kromě irského tance ráda čte, sportuje (lyže, volejbal), cestuje či se učí nové jazyky – kromě angličtiny se učí či učila německy, španělsky, irsky, arabsky, čínsky, starořecky a latinsky. V letošním ročníku připravuje tanečně-hudební představení RINCEOIRÍ a SHANNON - Večer s irským tancem a hudbou, jinak v Májovém týmu funguje jako autor textů a překladatel a zároveň se snaží vypomáhat tam, kde je potřeba.


Nejsme produkční agentura a pořádání festivalu Irský Máj/Irish May je pro nás radost, jedno ze splněných přání - z toho důvodu jsme se také dobrovolně zřekli veškerého finančního ohodnocení a vše děláme zadarmo a navíc rádi. V hlavním organizačním týmu je nás momentálně šest a pro vás, diváky, začínáme připravovat další ročník festivalu těsně po skončení toho předešlého (a někdy ještě před jeho proběhnutím). Máme však kolem sebe spoustu lidí, kteří nám v době festivalu aktivně pomáhají a podporují nás. Rádi bychom jim touto cestou poděkovali.


Libor Hakl – je autorem původní grafické podoby a loga Irského Máje. Jeho největším přínosem je ale velká podpora vlastní ženy a tvoření zázemí a podpůrného týmu, bez kterého by to vůbec nešlo.

Honza Ircing – neúnavně programuje web festivalu, pravidelně zpracovává naše rozmary a shovívavě dokola opravuje a dolaďuje. A spolu s Liborem se nebojí přiložit ruku k dílu i fyzicky při neustálém skládání a rozkládání podlahy pro tanečníky.

Markéta Utišilová – usměvavá opora Májového koutku, vždy přítomná a ochotná s čímkoliv pomoci.

Michal Kára – dvorní fotograf celého festivalu, který nejen že skvěle fotí, ale též nás po celou dobu udržuje v dobré 
náladě a „je tam s námi“ - a to je někdy víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Kuba Mašek – „podlahový kápo“, díky jeho schopnostem a dobré vůli si se stavěním podlahy a vším okolo nemusíme lámat ani hlavy, ani záda; navíc má vždycky dobrou náladu a my se na něj můžeme spolehnout.

Marek Střížovský a Zdeněk Charvát – v Divadle v Celetné jsou díky své práci už jako doma; pro nás dělají mnohem a mnohem víc, než by museli, díky nim je zvuk a světlo vždy na tak vysoké úrovni.

Ptáte se a my odpovídáme na vaše nejčastější otázky:


Proč se koná festival stále v Divadle v Celetné a není přesunut do většího divadla, když bývají některá představení vyprodaná?

Toto je vaše nejčastější otázka. Pro konání festivalu právě v Divadle v Celetné máme hned několik důvodů. Původní myšlenkou bylo uspořádat festival v jednom čase a na jednom místě.

Byl to právě principál Divadla v Celetné Jakub Špalek, který před pěti lety vnukl své tehdejší kolegyni Marii Luise nápad využít divadlo v době, kdy mají herci prázdniny. Ona myšlenka vyústila v konání prvního ročníku Irského Máje v roce 2011. Přestože letos proběhne již 5. ročník, neustále se přesvědčujeme o tom, že přesunout tento komorní festival do jiných, větších prostor je z hlediska organizace a financí (prozatím) neproveditelné.

Dalším důvodem pro pořádání festivalu v Divadle v Celetné je jeho optimální kapacita pro festival jako celek. Byť se při představení „Pod jednou střechou“ zdá, že vyprodat Divadlo v Celetné není problém (toto představení je opakovaně vyprodané s čekací listinou dalších zájemců), další představení zpravidla vyprodaná nejsou. Přesídlení do jiného divadla by tedy nutně znamenalo nezanedbatelné zdražení vstupenek na jednotlivá festivalová představení, protože větší prostory bychom jinak nebyli schopni finančně pokrýt.


Kdo všechno sponzoruje festival Irský Máj/Irish May?

Festival je od prvního ročníku sponzorován velmi sporadicky a prakticky „jen“ drobnými jednorázovými dárci. Nemáme žádného velkého sponzora – i přes naši opakovanou snahu ho získat. Po zkušenostech z minulých let už dnes dokážeme naplánovat nový ročník festivalu tak, abychom „skončili na nule“, ale byly doby, kdy jsme se museli poprat i s finančním propadem. Celý organizační tým vkládá do festivalu svou práci, za kterou nikdo není honorován. Když se nedaří, vystupují někteří umělci jen za propagační fotografie a DVD s videozáznamem (třeba všichni tanečníci představení Pod jednou střechou). Když ale máme, rozdáváme :-).

Každý rok se snažíme získat podporu z různých grantů u nás i v Irsku. Třetí ročník festivalu byl podpořen grantem Hlavního města Prahy, pravidelně získáváme grant od Culture Ireland. Líbí se vám naše práce a myslíte si, že by si zasloužila podpořit? Neváhejte se na nás obrátit a domluvíme se!


Jak dlouho dopředu se plánuje nový ročník festivalu?

Práce na dalším ročníku festivalu obvykle začínají ještě před proběhnutím toho aktuálního (cca měsíc předem). Po skončení festivalu si většinou dáváme malou pauzu, abychom získali trochu odstup. Potom se sejdeme, zhodnotíme proběhlý ročník a hned se pouštíme do toho následujícího. Příprava jednoho víkendového festivalu tak trvá plus minus rok (o víkendech po večerech :-)).


Mohu s něčím pomoci, nějak se zapojit?

Za veškerou pomoc jsme vždycky rádi, ochotných rukou není nikdy dost. Bohužel ale nemůžeme za výpomoc nabízet finanční odměnu, a proto bereme jen dobrovolníky :-). Můžete se např. zapojit do roznášení letáků, šířit povědomí o festivalu a tím přitáhnout více diváků, zapojit se do stavby podlahy v době generálek a před tanečním vystoupením či přispět sponzorským darem.


Mohu se dostat „do programu“ festivalu?

Samozřejmě to možné je – záleží na tom, o jakou část programu máte zájem. Hlavním předpokladem je, že vaše nabídka se nějak dotýká jedné z oblastí irské kultury. Pokud ano, nejjednodušší je kontaktovat s nabídkou Marii Luisu, v případě zájmu vystupovat v představení „Pod jednou střechou“ potom přímo Marii Haklovou.


 

Chcete znát odpovědi na další otázky? Napište nám!